DLACZEGO SZKOŁA NOSI IMIĘ MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

(tekst opracowany na podstawie książki pt. „Matka Boża Nieustającej Pomocy. Ikona, Laski i Sanktuaria”, wydanej w Rzymie w 1998r. przez Redemptorystów)

b_311_433_16777215_00_images_stories_ikony_matka-boska-nieustajacej-pomocy.jpg

 

 

Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 108 w Warszawie, zgodnie z intencją jej Założycielki – P. Katarzyny Mech, nosi imię Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Tytuł „Matka Boża Nieustającej Pomocy” ma swoje źródło w pobożności wiernych, którzy w ten sposób nazwali ikonę, przedstawiającą Matkę Najświętszą, czule spoglądającą na swoich czcicieli i gotową pospieszyć im z pomocą we wszystkich potrzebach.

Ten właśnie wizerunek Maryi, szkoła obrała sobie za Patronkę i Orędowniczkę u Boga.
Oryginał obrazu Nieustającej Pomocy jest wschodnią ikoną przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną. Ikona ta przedstawia cztery święte postacie: Dziewicę Matkę Boga, Dzieciątko Jezus i świętych Archaniołów Michała i Gabriela. Maryja prawą dłonią obejmuje ręce Dzieciątka. W Jej spojrzeniu przebija czuły smutek. Nie patrzy na swojego Syna, lecz wydaje się rozmawiać z patrzącym na obraz, Jej oczy koloru miodowego nadają Jej obliczu piękna i wzniosłości. Dzieciątko Jezus, przedstawione w całej postaci, spoczywa na lewym ramieniu Matki, a Jego ręce mocno ujmują Jej prawą dłoń. Opadający sandał z prawej nóżki Dzieciątka może oznaczać, że będąc Bogiem jest także człowiekiem. Jego stopy i szyja wyrażają nagły odruch lęku przed czymś, co niebawem ma nadejść. Wydaje się, że jest to wizja męki, która wyrażona jest przez narzędzia trzymane w rękach przez Archaniołów.


Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy nie jest elementem dekoracyjnym, lecz obrazem zawierającym określone przesłanie. Jest katechezą przedstawiającą centralną tajemnicę naszej wiary. Różne elementy w niej ukazane, mówią nam o Bogu obecnym wśród nas, o drodze Krzyża, o pełnym miłości wstawiennictwu Maryi i o świetle przyszłej chwały. Maryja Matka przyjmuje nas jako swoje dzieci, aby prowadzić nas do Jezusa.

W centrum ikony znajdują się połączone ręce Matki i Dzieciątka, przedstawione w ten sposób, że Maryja wskazuje na swojego syna Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który ofiaruje życie za nas wszystkich.
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy pociąga do modlitwy. Jest on bowiem syntezą Tajemnicy Zbawienia. Właśnie ten obraz zawiera w sobie całe przesłanie wiary i miłości, które pragniemy przekazać naszym uczniom.

Szkoła ma charakter katolicki, to znaczy, że przyjmuje cały system wartości, proponowanych przez Kościół Katolicki. Nasza pobożność prowadzi nas przez Maryję do Jezusa Zbawiciela. Staramy się wychowywać młode pokolenia w promieniach miłości Matki, której z ufnością możemy polecić nasze ludzkie sprawy, wierząc, że zaniesie je do Tego, który ma moc przemienić je i naprawić.

Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami, odprawiają co tydzień, we środy, nieustanną nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tej nowennie polecamy Bogu przez Maryję to wszystko co nas boli i to, co nas raduje, potrzeby prywatne, szkolne, ojczyźniane i globalne – całego Kościoła i świata. Wyprosiliśmy już wiele łask przez Maryję i nie zamierzamy na tym poprzestać. Ma to olbrzymi wpływ na kształt naszej wiary, nadziei i miłości, w których staramy się wzrastać z Bożą pomocą.© TUR PROJECT s.c.

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenie podczas korzystania z niej. Pliki cookie wykorzystywane do niezbędnego działania tej strony zostały już ustawione. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk